Menu

Tomasz Bąkowski: "Z optymizmem patrzymy w przyszłość" Wyróżniony

Tomasz Bąkowski: "Z optymizmem patrzymy w przyszłość"

Wczoraj (6.08) IV-ligowa Kaszubia Kościerzyna zainaugurowała rozgrywki ligowe, pokonując w Starogardzie Gdańskim miejscowy KP 1:0 (1:0). Jeszcze przed inauguracją sezonu 2016/2017 w Starogardzie Gdańskim, rozmawialiśmy z trenerem bordowo-białych, Tomaszem Bąkowskim, o przygotowaniach do nowego sezonu i trudnych momentach po spadku z III ligi.

SportowaKoscierzyna.pl – Nie możemy nie rozpocząć naszej rozmowy od ubiegłego sezonu, czyli co przyczyniło się do tego, że nie udało się osiągnąć celu, jakim było utrzymanie III-ligowego bytu?

Tomasz Bąkowski – No niestety, nie udało się zrealizować podstawowego celu, czyli utrzymania. Ja jednak po tym czasie, ocenie tej sytuacji, nie do końca uznaję to za coś negatywnego. Kaszubia już dwukrotnie spadała z 3 ligi i dwa razy po roku awansowała. Nie dmuchamy balonu, że musimy awansować, ale spokojnie pracujemy, budujemy drużynę, która może powalczyć o promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. A co było przyczyną spadku? Na pewno wiele czynników. Przede wszystkim część odpowiedzialności biorę na siebie. Przyszedłem jako trener z 5 ligi i jako „beniaminek” zająłem 10. miejsce w lidze, co w normalnych okolicznościach nie byłoby złym wynikiem. Pech chciał, że w wyniku reorganizacji rozgrywek, ta poprzeczka była zawieszona wysoko. Drugim powodem były z pewnością błędy, które popełniałem i biorę to na siebie. Trzecia sprawa do kontuzje, które nas trapiły. Te wszystkie okoliczności razem wzięte dały spadek, niestety. Ale nie załamujemy rąk. Z całym zarządem, a zwłaszcza z jego nowym członkiem, Patrykiem Maćkowiakiem, który wykonuje naprawdę niesamowitą pracę, staramy się pracować nad tym, aby zbudować kadrę, która powalczy o III ligę.

- Czy można powiedzieć, że po tym spadku, ta drużyna może się nie zrodzić, ale odrodzić na nowo?

Ja myślę, że można powiedzieć nie o odrodzeniu, a o zrodzeniu nowego teamu. Bo jeśli odeszło 8 osób, z czego większość grała w pierwszym składzie, to mamy kompletnie nowy zespół. Powiem tak. Od momentu kiedy jestem w Kaszubii, czuję pozytywny przekaz. Tak jak kiedyś zderzając się ze ścianą odmów, że ktoś nie chce grać w Kościerzynie, tak teraz odbieram telefony od zawodników, którzy chętnie grali by u nas. Z pewnością jest to przyjemne i jest to pozytywny znak, budujący na przyszłość. Z kolei jeśli chodzi o wzmocnienia, to śmiem twierdzić, że będziemy mocniejsi niż w 3 lidze. Osoby, które do nas dołączyły m.in.: Roland Kazubowski, Dawid Neścior, Filip Patok, Piekarski i Węgliński z Bałtyku Gdynia. To doświadczeni gracze. Do tego grono młodych zawodników. Widząc postawę i zaangażowanie wszystkich na treningach czy sparingach, można być naprawdę zbudowanym i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

- Za nami także zmiany w sztabie szkoleniowym?

Tak. Nie ma z nami Tadeusza Tuszkowskiego, a ze względów oszczędnościowych nie szukaliśmy nikogo w jego miejsce. Drugim trenerem oraz trenerem bramkarzy będzie Janusz Kafarski.

- A co w Pana opinii sprawia, że Kaszubia jest tak atrakcyjna dla piłkarzy, o czym Pan wspominał? Czemu kierują się do Kościerzyny, a nie do okolicznych rywali, którzy grają w 3 lidze lub w 4 lidze, ale mają np. bliżej z domów do tamtych klubów?

Trzy rzeczy: Kaszubia Kościerzyna, Patryk Maćkowiak oraz fakt, że z piłkarskiej mapy Pomorza zniknęło kilku 3-ligowców i jeśli piłkarze chcą grać w 3 lidze, mają do wyboru Przodkowo, Chwaszczyno lub Bałtyk Gdynia. Chwaszczyno poszło w młodzież, Przodkowo jest na innym poziomie i testuje zawodników na innym poziomie. I tak naprawdę w regionie pozostaje im niewielki wybór. A Kaszubia ma jednak swoją renomę, będąc kiedyś trzecią siłą na Pomorzu. A mimo wszystko, nasz klub jest dobrze ułożonym klubem. Bardzo dobrą pracę wykonuje Patryk Maćkowiak, którego profesjonalizm widać na każdym kroku i we wszystko, co robi, wkłada całe serce. Widać, że jest to osoba stworzona do tego, czuje to i dzięki temu Kaszubia czerpie z tego ogromne korzyści.

- Nie wydaje się Panu, że presja na awans będzie większa niż na utrzymanie w ubiegłym sezonie?

Zdecydowanie. Według mnie będzie o wiele trudniej awansować w tym sezonie, niż wywalczyć utrzymanie w ubiegłym. Jednak z drugiej strony uważam, że kadrowo jesteśmy mocniejsi. Nie mówię od razu, że z pewnością awansujemy, ale to, jaką kadrę udało nam się zbudować, każe z optymizmem patrzeć w przyszłość. Na pewno my ze swojej strony zrobimy wszystko, co w naszej mocy. Nie wybiegam jednak tak daleko w przyszłość, czy ewentualnie podołamy w 3 lidze organizacyjnie czy finansowo. Czy główny sponsor, jakim jest Miasto Kościerzyna, będzie zainteresowane by wspomagać finansowo klub na poziomie 3 ligi – o tym na razie nie myślimy.

- Dziękuję za rozmowę.

Kaszubia Kościerzyna udanie rozpoczęła zmagania w IV lidze, pokonując wczoraj (6.08) mocnego rywala – KP Starogard Gdański 1:0.

W tym tygodniu zamieścimy obszerny wywiad z Patrykiem Maćkowiakiem, nowym członkiem Zarządu KS Kaszubia, który odpowiedzialny jest za sprawy organizacyjno – finansowe w kościerskim klubie.

Komentarze  

 
+1 #1 jaś 2016-08-07 13:14
Nie piszcie bzdur że Bąkowski jest trenerem. Na laczynaspilka.pl jest napisane że trenerem jest Patryk Maćkowiak. Czyżby brak licencji Tomasza Bąkowskiego i wybieg z Patrykiem?
Gratuluję wam Patryka Maćkowiaka.Miał pracować w Gdańsku w siedzibie związku to odmówił a tak to ten bajzel by tam poukładał.Teraz u was poukłada wszystko organizacyjnie bo to facet do tego stworzony.Czas najwyższy że uwolnił się od Stasia w Gdyni.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Niedopuszczalne jest umieszczanie na forum, treści naruszających obowiązujące prawo,zasady współżycia społecznego lub dobre obyczaje, zawierających treści naruszające prawa i dobra osobiste osób trzecich, dyskryminujące płeć, rasę, narodowość, język czy religię oraz nawołujące do przemocy, a także treści o charakterze reklamowym. Zabrania się również umieszczania na forum artykułów skopiowanych z innych mediów bez zgody ich autorów. Niedopuszczalne jest umieszczanie na forum treści o charakterze komercyjnym, promującym ofertę komercyjnych stron www, produktów, usług itp. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu SportowaKoscierzyna.pl. Redakcja ani Wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za publikowane treści. Administrator forum ma prawo usunąć całość lub część wpisów łamiących ten regulamin, a ich autorom zablokować możliwość uczestnictwa w dyskusjach na forum. Uczestnictwo w dyskusji, oznacza akceptację powyższego zapisu

Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Facebook

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza akceptację wykorzystywania plików cookies zgodnie z ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności - czytaj